NIHOS na facebooku

Menu

Vyhľadávanie

Festival Vysoké Hory Nitra

16. ročník festivalu o horách a cestovaní sa uskutoční 25.11.2023 na MsÚ v Nitre. Viac info nájdete na www.vysokehorynitra.sk Festivalový FACEBOOK

SVTS

Kategórie: Kronika

Dolomity – Marmolada (3343m) – 13.- 17. 9. 2005

Po príchode domov z Chamonix som mala chuť vrátiť sa späť, hory nás opäť vábili. Vybrali sme sa teda o niečo bližšie. Dolomity sme navštívili v termíne od 13.-17.9.2005. Pôvodne sme mali ísť viacerí, no napokon sme zostali len trojčlenná skupinka. Ja, Patrik a Martin.

Keďže bolo už po sezóne, zohnali sme kvalitné ubytko za super ceny. Počasie nám tiež prialo a tak sa nám podarilo vystúpiť i na najvyšší vrch dolomitov - Marmoladu. Priznám sa, že ten ohromujúci pocit som z nej nemala. Trošku lezenia, trošku ľadovca, trošku skál. Oveľa viac sa mi ale páčil neďaleký vrchol Piz Boe. To je niečo nádherné. Vyzerá ako pyramída v starovekom Egypte s priľahlými maličkými zákutiami po stranách. Proste veľkolepé. Marmoladu sme si veľmi vychutnať nevedeli, no o to väčší zážitok sme mali z tejto egyptskej stavby. Na vrchole bola viditeľnosť niekde až na rakúsky Grossglockner, slniečko pripekalo a tak sme to využili na hodovanie. Jeden z nás krájal cibuľu, druhý chleba, tretí slaninku. Uhostili sme sa tam lepšie ako kdekoľvek inde. Akurát tie havrany boli dobiedzavé a nevedeli pochopiť, že sa s nimi nepodelíme...:-)

Nakoľko sa na tretí deň zhoršilo počasie, ferraty sme nechali ferratami a vybrali sa na oddychovú túru do oblastí okolo Colacu. Za sprievodu hlučných svišťov sme si prezreli opevnenia z prvej svetovej vojny a okolitú očarujúcu prírodu.

V Dolomitoch som bola prvý krát, no očarili ma a určite sa tam chcem vrátiť. Jednou z akcií nášho klubu bude určite zorganizovanie nejakej túry do tejto oblasti i budúci rok. Zatiaľ nás veľa nie je, no budeme všetci veľmi radi ak sa k nám pridajú ďalší členovia, s ktorými sa budeme zúčastňovať nielen podujatí organizovaných nami ale i tých, ktoré organizuje SVTS. Či už to budú pravidelné stretnutia v Tatrách alebo kurzy vysokohorskej turistiky na Hoblíku či Inovci.

Plánov máme veľa. Zimné skialpové stretnutie na chate na Inovci, zimný bivak na Zobore, aktivity pre deti, vysokohorská turistika v Tatrách. Tým najväčším a najsmelším je ale expedícia na Elbrus, ktorá je ešte v plienkach, no náš predseda, inak skvelý organizátor, už zbiera všetky dostupné informácie a materiály, aby sme boli opäť úspešní a splnili si ďalší z našich snov.

Účastníci výstupu boli: Patrik Egyud, Katka Kollárová, Martin Boltižiar

Text: Katka Kollárová
Foto: Martin Boltižiar, Patrik Egyud - FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU


print Formát pre tisk

Komentáre rss


Neboli pridané žiadne komentáre.