NIHOS na facebooku

Menu

Vyhľadávanie

Festival Vysoké Hory Nitra

16. ročník festivalu o horách a cestovaní sa uskutoční 25.11.2023 na MsÚ v Nitre. Viac info nájdete na www.vysokehorynitra.sk Festivalový FACEBOOK

SVTS

Kategórie: Aktuality

Veľkonočné potulky v Tríbeči - 9.4.2007

Dňa 9. apríla bol polievací pondelok. Oslovil som ľudí, ktorí sa v tento deň nedržia ľudových tradícií, či by nechceli stráviť zopár chvíľ v prírode. Program dal dokopy Gašpar.

Ja som sa ho dozvedel, až keď sme putovali na miesto určenia. Názov bol prekrásne romantický takže prosím, aby ste si ho prečítali minimálne raz: „Údolím potoka Hunták po neznačenom chodníku na Čiernu Skalu." Ja som si musel ráno ešte splniť povinnosť poliať pani susedu a po polievačke som musel ešte presvedčiť mamku, že by mala ísť so mnou do Nitry. Danke som sľúbil, že o 9.00 budem u nej no prišiel som až 9.30. Po krátkom telefonickom rozhovore s Katkou sme to odpálili na Gažovom aute smerom na dedinku Bádice. Po správnom zorientovaní mapy miestnou babkou, čo bol zážitok, sme putovali k malému jazierku. Voda s neho vytekala, no dosť dlho sme hľadali, kadiaľ do neho vteká. Po poznávačke rastlín som zistil, že by som mal po večeroch drviť knižky s latinskými názvami rastlín, nakoľko som bol v skupine najmenej vzdelaní v oblasti flóry. Cesta bola iná, než aké som doteraz poznal, išli sme lesom no nie po vychodenej značke, takže sa jednalo skôr o túlanie lesom, ako priamu cestu na vrchol. Na prvom vrchole Tarište (462m) sme sa dobre posilnili. Ja som niesol iba vodu a mojich spolu pútnikov som prekvapil, keď zistili, že som si nezobral nič na jedenie. No boli zlatý a podelili sa so svojou potravou a ja s mojou vodou. Potom nasledoval vrchol Plieška (469m) a jedno prekvapenie pre tých, ktorí tam ešte neboli. Bol to krásny okamih a verím, že keď pôjdete tou istou cestou tiež budete prekvapení z prekvapenia. Ak pôjdete s Gašparom určite ho uvidíte. Môžete si zobrať aj lano, aby ste neboli až tak veľmi prekvapení a nemuseli sa poň vracať. Od prekvapenia sme pokračovali na Čiernu skalu (453m), kde sa nám ozval Marek, že ide na Gýmeš na bajku, aby sme sa ozvali, či má ísť za nami. Dole v Lefantovciach, nám jeden ujo spríjemnil cestu tým, že nám tak povedal kade máme ísť až nás pomotal. No mi sme rýchlym krokom smerovali k autu. Okolo 17.00 sme dorážali do Nitry. Bol to polievací pondelok bez vody, no predsa s pekným zážitkom v pohorí Tríbeč s kamarátmi Dankou a Gašparom.

Účastníci: Danka Zmeková, Gašpar Fronc, Peter Lakata

Text: Peter Lakata
Foto: Gašpar Fronc - FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU


print Formát pre tisk

Komentáre rss


Neboli pridané žiadne komentáre.