Zdroj: http://www.nihos.sk/cms/index.php?a=196  •  Vydané: 1.10.2018 21:31  •  Autor: patrik

Pozvánka - Festival VYSOKÉ HORY NITRA - 13.ročník - 17.11.2018

Tradičný festival venovaný horám a cestovaniu - pútavá prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov, fotovýstava, tombola o hodnotné ceny

sobota 17.11.2018 od 9:00 hod., Mestský úrad v Nitre, vstup vďaka podpore sponzorov voľný
Malé avízo z programu:
- film Rasťa Hatiara Teória šťastia (podľa Rybanského), ktorý získal na konci augusta Grand prix na 35. ročníku Medzinárodného horolezeckého filmového festivalu v Tepliciach nad Metují. Ide o poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o tom ako vznikol prvovýstup Dračí kút, aj o poézii lezenia. Na pamiatku skvelému človeku.
- prezentácia Vlado Lineka a Martina Grajciara, účastníkov slovenskej expedície v Kirgizsku v oblasti Pamír - Alaj, ktorej sa v lete 2017 podarilo spraviť prvovýstup v západnej stene Piku Aleksandra Bloka (5239 m) Prvovýstup nazvali Summer Bouquet
- z dielne Pavla Barabáša to bude Vábenie výšok, konkrétne jeho druhá časť Krutý Everest. Je svedectvom o nenaplnených snoch preliezť najťažšiu stenu na najvyššiu horu sveta. V troch náročných expedíciách sa odohrali prelomové udalosti, ktoré vyvrcholili v najtragickejšie okamihy slovenského horolezectva.
- krátky, ale silný dokument o turistike s deťmi. Štyri rodiny, štyri dni a tri noci v stanoch na hrebeni Javorníkov. Film S deťmi cez hory ukazuje, ako sa netreba vzdávať svojich záľub, ako neprepadnúť rodičovskému stereotypu a kuvičím hlasom: "Do hôr sa s deťmi nedá."
Aktuálne info nájdete na www.fb.com/VysokeHoryNitra